مدیرعامل شرکت آب منطقه‎ای لرستان
۲۵۰ میلیارد برای تکمیل ایستگاه پمپاژ جایدر نیاز است

IMG_20171109_081356
رضا میرزایی با اشاره به آخرین وضعیت پروژه آبرسانی دشت جایدر اظهار کرد: این پروژه در شهرستان پلدختر با هدف افزایش سطح زیر کشت افزایش میزان تولیدات کشاورزی، احیاء و گسترش فعالیت‎های کشاورزی، افزایش راندمان آبیاری و جلوگیری از مهاجرت در حال اجراست.
وی با بیان اینکه محل تامین آب ایستگاه پمپاژ جایدر رودخانه کشکان است، افزود: طول مسیر خط انتقال ۱۷۴۰ متر جفت لوله فولادی ۱۲۰۰ میلی‎متر است که ظرفیت خط انتقال آن ۲۹۵۰لیتربر ثانیه است.
مدیر عامل شرکت آب منطقه‎ای لرستان با بیان اینکه اختلاف ارتفاع ایستگاه اولیه و سازه آب پخش ۶۷ متر است، اضافه کرد: مساحت شبکه ۲۵۴۰ هکتار و مساحت شبکه آبیاری تحت فشار اجرا شده تاکنون ۱۰۰۰ هکتار بوده است.
وی با اشاره به اینکه سال شروع عملیات ایستگاه پمپاژ جایدر مهرماه ۸۸ بوده که در مجموع هم ‌اکنون ۵۲ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، یادآور شد: کارهای انجام شده در احداث ایستگاه پمپاژ مرکزی، احداث سازه محل استقرار پمپ‎ها و مکش، احداث اتاق‎های برق و کنترل، محوطه سازی، مونتاژ و نصب الکتروپمپ‎ها و تابلوهای برق و کابل کشی مربوطه بوده است.
میرزایی گفت: خط انتقال برق ایستگاه اولیه و ثانویه شماره یک و پنج تکمیل شده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‎ای لرستان بیان کرد: جمعیت بهره‎بردار از این پروژه ۵۰۰۰ نفر و میزان اشتغالزایی ۱۲۷۰ نفر هستند.
وی با بیان اینکه محل تامین اعتبار این پروژه ملی- استانی بوده که تاکنون ۳۱۰ میلیارد ریال برای این ایستگاه پمپاژ هزینه شده، تاکید کرد: اعتبار مورد نیاز برای تکمیل الکترومکانیکال و اجرای شبکه آبیاری و زهکشی ۲۵۰ میلیارد ریال است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‎ای لرستان

بهره‌برداری از ایستگاه پمپاژ بازه چم مهر تا پایان سال ۹۷

IMG_20171109_081432رضا میرزایی با اشاره به آخرین وضعیت پروژه ایستگاه پمپاژ بازه چم مهر اظهار کرد: این پروژه در روستای چم مهر شهرستان پلدختر با هدف تامین آب کشاورزی ۱۲۵۰ هکتار از اراضی کشاورزی در دست اجراست.
وی با بیان اینکه محل تامین آب ایستگاه پمپاژ بازه چم مهر رودخانه کشکان است، افزود: طول مسیر آبرسانی ۳۰۰۰ متر لوله آرپی و فارسیت به قطر ۹۰۰ و ۴۰۰ میلی‌متر بوده که بطور کامل اجراشده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‎ای لرستان با بیان اینکه ظرفیت خط انتقال آن ۱۲۰۰ لیتربر ثانیه معادل ۱۱ میلیون متر مکعب در سال است، اضافه کرد: ارتفاع پمپاژ ۱۱۲ متر، سطح شبکه ۱۲۵۰ هکتار، پیشرفت فیزیکی این ایستگاه پمپاژ ۹۰ درصد و پیشرفت فیزیکی شبکه آن صفر است.
میرزایی سال شروع عملیات اجرایی احداث ایستگاه پمپاژ بازه چم مهر را سال ۸۱ اعلام کرد و یادآور شد: احداث ایستگاه پمپاژ بصورت کامل شامل ساختمان، نصب پمپ،مسیر آبرسانی و احداث شبکه اصلی بطور کامل کارهایی است که تاکنون انجام شده است.
وی با بیان اینکه کارهای باقیمانده در این پروژه احداث شبکه فرعی آبیاری به میزان ۱۲۵۰ هکتار است، بیان کرد: تاکنون ۱۱ میلیارد تومان برای این ایستگاه پمپاژ هزینه شده و ۲۱ میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل آن نیاز است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‎ای لرستان عنوان کرد: میزان اشتغالزایی این پروژه پس از بهره‎برداری ۶۲۵ نفر است.
میرزایی با بیان اینکه خط تی شکل برای اجرای آبیاری ثقلی ۳۷۵۰ متر انجام شده است، تاکید کرد: کمبود شدید اعتبار از جمله مشکلات پیش‌روی این پروژه است و چنانچه اعتبار مورد نیاز تامین شود این ایستگاه پمپاژ تا پایان سال ۹۷ به بهره‎برداری خواهد رسید.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‎ای لرستان
کمبود اعتبار دلیل طولانی شدن ایستگاه پمپاژ واشیان/ برای تکمیل ۲۳۵ میلیارد نیاز است

IMG_20171108_210938
رضا میرزایی با اشاره به آخرین وضعیت پروژه آبرسانی دشت واشیان اظهار کرد: این پروژه در شهرستان پلدختر با هدف افزایش سطح زیر کشت افزایش میزان تولیدات کشاورزی، احیاء وگسترش فعالیت‎های کشاورزی، افزایش راندمان آبیاری و جلوگیری از مهاجرت در حال اجراست.
وی با بیان اینکه محل تامین آب ایستگاه پمپاژ واشیان رودخانه کشکان است، افزود: طول مسیر خط انتقال ۵۲۸۰ متر لوله فولادی ۱۰۰۰ میلی‎متر بوده که بطور کامل اجرا شده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‎ای لرستان با بیان اینکه ظرفیت خط انتقال این پروژه ۱۲۰۰ لیتربر ثانیه است، اضافه کرد: این درحالیست اختلاف ارتفاع ایستگاه اولیه و ثانویه ۱۸۷ متر است.
میرزایی با اشاره به اینکه عملیات اجرایی احداث ایستگاه پمپاژ دشت واشیان شهریور ۸۳ آغاز شده است، یادآور شد: مساحت شبکه این ایستگاه پمپاژ ۱۲۵۰ هکتار بوده و پیشرفت فیزیکی این پروژه ۷۰ درصد است.
وی بیان کرد: کارهای انجام شده در احداث ایستگاه پمپاژ مرکزی احداث سازه محل استقرار پمپ‎ها و مکش، احداث اتاق‎های برق و کنترل،محوطه سازی، خط انتقال برق ایستگاه اولیه و ثانویه به علت عدم وجود اعتبار نیمه تمام است، همچنین الکترو موتورهای ایستگاه پمپاژ اصلی بعد از دو سال از گمرک شهید رجایی ترخیص و حدود دو ماه قبل به محل ایستگاه در بابازید انتقال داده شد و ایستگاه ثانویه به طور کامل اجراء شده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‎ای لرستان بیان کرد: جمعیت بهره‎بردار از این پروژه ۴۰۰۰ نفر و میزان اشتغالزایی ۶۲۵نفر هستند.
وی تصریح کرد: تامین اعتبار این پروژه تملک داریی- استانی است که تاکنون ۱۵۵ میلیارد ریال برای این ایستگاه پمپاژ هزینه شده و اعتبار مورد نیاز برای تکمیل الکترومکانیکال و اجرای شبکه آبیاری و زهکشی ۲۳۵ میلیارد ریال است.
میرزایی با اشاره به اینکه مشکل طولانی شدن روند اجرای این پروژه کمبود اعتبار است، یادآور شد: این درحالیست در سال ۹۳، ۲۵ میلیارد ریال برای این پروژه مصوب شد اما هیچ تخصیصی صورت نگرفت؛ در سال۹۴، ۷۵۰۰ میلیون ریال به پمپاژ واشیان تخصیص داده شد و در سال گذشته نیز ۱۵ میلیارد ریال مصوب شد اما هیچ رقمی تخصیص داده نشد.

مدیر عامل آب منطقه‏‎ای لرستان
ایستگاه پمپاژ رنگین بان مشکل تخصیص آب ندارد

IMG_20171109_081407
رضا میرزایی در حاشیه بازدید دکتر خادمی، استاندار لرستان، سیدحمیدرضا کاظمی، نماینده مردم پلدختر در مجلس و جمعی از مسئولان شهرستان از ایستگاه پمپاژرنگین بان اظهار کرد: این ایستگاه باید مقاوم سازی شود و مشکل تخصیص آب به هیچ وجه ندارد.
وی ادامه داد: این ایستگاه ۴۹۰ لیتر تخصیص آب دارد که باید تمدید شود میرزایی یادآور شد: ۷۰۰ هکتار از اراضی دیم پلدختر توسط این ایستگاه پمپاژ آب آبرسانی می‎شود.
مدیرعامل آب منطقه‌ای لرستان یادآور شد: ۳٫۵ میلیارد تومان برای این پروژه هزینه شده است و پمپاژ آن باید سرویس شوند.
وی خاطر نشان کرد: با بهره‎برداری کامل از این ایستگاه گام مهمی در راستای اشتغال و بهبود اقتصاد منطقه برداشته می‎شود.
مدیر عامل آب منطقه‌ای لرستان با تاکید بر تاثیر این پروژه بر شهرستان پلدختر تصریح کرد: باید از این سرمایه‌گذاری و پروژه بیشترین بهره را ببریم.
وی گفت: اراضی زیادی در شهرستان پلدختر به صورت دیم کاشته می‎شود که با بهره‎برداری از ایستگاه پمپاز اراضی زیادی آبی خواهد شد.

خبر و گزارش: حسام شفیعی

print

اشتراک این خبر در :