Print Friendly

بصیر کوشکیدنیای امروز را دنیای اطلاعات و ارتباطات می دانند، ارتباطات و اطلاعاتی که سرعت انتقال، تبادل و انتشار آن ها را به انفجار تشبیه می کنند. شاید برخی فکر کنند که وجود دنیای مجازی و سایر رسانه ها از اهمیت کتاب کاسته است اما با نگاهی عمیق و دقیق به موضوع، متوجه می شویم که فضای مجازی نه تنها از اهمیت کتاب کاسته است بلکه به اهمیت آن نیز افزوده است زیرا کتاب ، مادر تمام رسانه ها است .کتاب عامل آزادی و آگاهی انسانهاست و این کتاب است که فضای مجازی و سایر رسانه ها را تغذیه می کند. کتاب ،معجزه است  ، معجزه ای که خداوند رحمان آن را بر حبیبش ، محمد مصطفی (ص) نازل کرد و نخستین امر را را بر وی امر به خواندن کرد (اقر).

خداوند رحیم به پیامبرش امر به خواندن کرد تا دین خدا استوار گردد، وآفرینش به هدف برسد. آری کتاب ، معجزه است ، و برترین معجزه ی ماندگار خلقت. کتاب ، فراتر از رسانه و ابزار ، یک نعمت الهی است که در پناهش انسان از حضیض و گرداب جهل و نادانی به بلندای آگاهی ، نور و دانش می رسد. مطالعه ی کتابهای ارزشمند ، اساس زندگی سعادتمندانه است ، کتابهای خوب عامل صعودند و روشنایی بخش راه خوشبختی. در عظمت و قداست کتاب همین بس که خداوند قادر به آن سوگند یاد می کند ( قسم به قلم و آن چه می نویسند).

کتاب ، آینه ای است که تاریخ غایب از نظر معنای نهفته در آن را برای انسان روشن و هویدا می کند و حوادث را از پس پرده ی زمان و مکان ، حاضر می نماید. مطالعه ی کتاب فقط خواندن نیست بلکه راهی است که در آن پای به پای کلمات به سوی دنیای نور و روشنایی حرکت می کنیم. این سطور به مناسبت هفته ی کتاب نوشته شده اند ، هفته ای که شاید بتوان گفت هدفش در لابه لای بروکراسی های اداری و مشکلات روزمره ی مردم گم شده است.

هفته ی کتاب را نمیشود با نوشتن بخشنامه ای و شاید هم فروش چند جلد  کتاب در آموزشگاه ها خلاصه نمود و با نوشتن بنر یا پلاکاردی آن را آغاز و به پایان برد.

اهمیت کتاب ، به اندازه ای است که بایستی آن را در تمام روزها پاس داشت، کتاب را باید وارد زندگی و عامل هدایت مردم کرد، در معماری ساختمان های مسکونی، جایی  برای کتابخانه در نظر گرفت  و کتاب را در سبد خرید خانوارها جای داد. نهادینه کردن فرهنگ کتاب و کتابخوانی نیازمند به همت و جدیت همگان دارد، خانواده ها، آموزش و پرورش، کتابخانه ها ی عمومی وتمامی مجریان و متولیان فرهنگی  بایستی اهمیت کتاب و کتابخوانی را از پاسداست نمادین یک هفته ای فراتر برده و کتاب را وارد زندگی همه نمایند.

میزان سرانه ی مطالعه ی هر جامعه ای نشان دهنده ی بالندگی و رشد علمی ، اجتماعی ، فرهنگی و …افراد آن جامعه است. قرآن، بزرگترین و آموزنده ترین کتاب آفرینش، متعلق به جامعه ی مسلمانان است که لازم است پیام هدایتش را به درستی در جامعه گسترش دهیم حفظ قداست قرآن فقط به نگهداری آن در خانه، ماشین و منزل نیست بلکه بایستی آن را مطالعه کرد به پیامش ایمان آوریم و عامل به دستورش باشیم. نهج البلاغه ، که کتاب هدایت و سعادت است اگر به درستی شناخته شود نه تنها هدایت بخش مسلمانان بلکه رهایی بخش همه ی انسانها می گردد. صحیفه ی سجادیه که دریایی از راز و نیازهای آرام بخش می باشد میراثی ارزشمند است که انسان امروزی می تواند برای تسکین دردها از آن بهره ببرد.

مثنوی مولانا ، دیوان حافظ ، بوستان و گلستان سعدی ، شاهنامه ی فردوسی و … از جمله کتب ارزشمندی هستند که بایستی در قفسه ی کتابخانه ی هر خانواده ای وجود داشته باشند. درمان بسیاری از مشکلات و آسیب های اجتماعی و روانی جوامع امروزی ، فقط و فقط دردوستی با کتاب نهفته است. دوستی با بهترین دوست انسان را جدی بگیریم و این بهترین و برترین دوست را وارد زندگی خود و دیگران نماییم.

اشتراک این خبر در :