Print Friendly

ارشاد لرستانبه گزارش گفتار ما به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان در مراسم انتخاب کتاب سال لرستان که با حضور گسترده نویسندگان و اصحاب فرهنگ استان در تالار آمفی تئاتر مجتمع فرهنگی هنری فجر پلدختر برگزار شد، رونق کتاب و کتاب خوانی را منوط به رونق علمی در جامعه دانست و گفت : اگر می خواهیم در حوزه ی کتاب و کتابخوانی حرکت صعودی داشته باشیم نیازمند رونق و پیشرفت علمی هستیم .

حجت الاسلام حمید رضا حنان گفت: هر یک از شاخه های علمی در جایگاه خود دارای اهمیت فراوان هستند و نباید اینگونه باشد که بر یک شاخه تاکید و شاخه ی دیگر علم را نادیده گرفت، زیرا در زوایای مختلف زندگی بشر حضور و تاثیر علوم مختلف را می توان به خوبی احساس کرد .

وی افزود تصریح کرد: اگر نگاه به علوم مختلف طبیعت گرایانه باشد بسیار مخرب است و آنچه می تواند در این زمینه ما را به نتیجه برساند ، نگاه خلقت گرایانه به علوم است .

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فرموده ی مقام معظم رهبری(مد الظله العالی ) که اقتدار هر کشوری را به اقتدار علمی آن کشور منوط می کنند، گفت: خوشبختانه نوع نگاه رییس جمهور محترم هم به موضوع پیشرفت علمی بسیار روشن است و ایشان معتقد هستند که با شعار نمی توان قدرت و نفوذ خود را در جهان به اثبات رساند مگر اینکه به توسعه ی علم مجهز شویم. بنابر این اگر می خواهیم نفوذ، حضور و تاثیرگذاری خود را در سطح جهان بالا ببریم راهی وجود ندارد جز اینکه بستر های تحقق پیشرفت علمی را در کشور فراهم آوریم.

وی با اشاره به اینکه برای تحقق پیشرفت علم به صاحبان علم نیازمند هستیم ، گفت : دو بستر مهم برای تحقق پیشرفت علمی در جامعه وجود دارد که توجه به آزاد اندیشی و آزاد فکری مهمترین آن است . رهبر معظم انقلاب (مد الظله العالی ) بارها موضوع برگزاری کرسی های آزاد اندیشی در دانشگاه ها را مورد تاکید قرار داده اند که متاسفانه در این خصوص خوب عمل نشده است .

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد : نتیجه ی آزاد اندیشی ، نظریه پردازی است که به تولید علم منجر شده و با تولید علم می توان در جهت تامین نیازمندی های داخلی و ایجاد اشتغال حرکت کرد و ما در سالی که با عنوان اقتصاد مقاومتی ، تولید و اشتغال نامگذاری شده ، می توانیم از این بستر بسیار مهم به خوبی بهره ببریم .

حجت الاسلام حنان سپس تقابل دین و علم را بسیار خطرناک ارزیابی کرد و گفت : این دو مقوله نیاید رو در روی هم قرار داده شود و ما در طول تاریخ مشاهده می کنیم که هر گاه به بهانه ی علم ، دین نادیده گرفته شده و یا به بهانه ی دین ، ترویج و گسترش علم محکوم شده است ، زندگی بشر با رکود مواجه می شود .

وی افزود : ارسطو نظریه ای دارد که در آن عنوان می کند برای پی بردن به اوضاع و چگونگی شکل گیری یک معلول نیازمند بررسی و حذف علل مختلف آن معلول هستیم تا به علت اصلی دست پیدا کنیم . متاسفانه برخی در جهان غرب به بهانه ی دفاع از دین ، قابل تجزیه بودن علت به اجزاء بی نهایت را مطرح کردند که به تشکیک در حوزه ی علم منتهی شد و که نتایج و چگونگی آن در تاریخ قابل مطالعه است .

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان تصریح کرد : خوشبختانه با توجه به ظرفیت های دین مبین اسلام این موضوع در جوامع اسلامی و به خصوص در کشور ما وجود ندارد و ما شاهد هستیم که در طول عمر با برکت نظام جمهوری اسلامی ، رشد علمی در کشور با افزایش چشم گیری مواجه بوده است.

اشتراک این خبر در :